Eaton E2F007CMS22
SKU: CS4868155MPN: E2F007CMS22Alternate Part #: 6599C35G33UPC/EAN: 782114221976
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker





$2,375.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton E2 mining complete molded case circuit breaker, F-frame, E2F, Non-interchangeable magnetic only trip, 21-70A, Three-pole, 7A, 600 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 7 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | E2F |
| Class | Mining |
| Frame | F |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac |
| Magnetic Trip Range | 21-70A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Shunt Trip | 48-127 Vac or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 21-70 A |
| Trip Type | Non-interchangeable magnetic only |
| Type | Specialty sealed |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4868155 |
|---|---|
| MPN | E2F007CMS22 |
| Alternate Part # | 6599C35G33 |
| UPC/EAN | 782114221976 |

