Eaton ER54030UD
SKU: CS4867176MPN: ER54030UDUPC/EAN: 786685493831
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$824.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 30 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Max HP:7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V), Four-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4867176 |
|---|---|
| MPN | ER54030UD |
| UPC/EAN | 786685493831 |

