Eaton ER54025UG
SKU: CS4867173MPN: ER54025UGUPC/EAN: 786685493787
Eaton enclosed rotary disconnect switch

$566.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 25 A, NEMA 1, Painted steel, Max HP:7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V), Four-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Hp Rating Max | 7.5, 7.5, 15, 20 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4867173 |
|---|---|
| MPN | ER54025UG |
| UPC/EAN | 786685493787 |

