Eaton ER53060UPGB
SKU: CS4867159MPN: ER53060UPGBUPC/EAN: 786685403489
Eaton enclosed rotary disconnect switch





$558.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton enclosed rotary disconnect switch, 60 A, Gray cover, black handle, NEMA 4X, Polycarbonate non-metallic, Max HP:15, 15, 30, 30 hp (@208,240,480,600 V), Three-pole, Product category: enclosed rotary non-fusible, R-Series, 600 V
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Color | Black handle Gray cover |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Polycarbonate non-metallic |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Handle Color | Black |
| Hp Rating Max | 15, 15, 30, 30 hp (@208,240,480,600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | Enclosed rotary non-fusible |
| Series | R-Series |
| Type | Enclosed rotary disconnect |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4867159 |
|---|---|
| MPN | ER53060UPGB |
| UPC/EAN | 786685403489 |







