Eaton EHD3100VW
SKU: CS4866259MPN: EHD3100VWUPC/EAN: 786679046470
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |