Eaton EHD3080W
SKU: CS4866233MPN: EHD3080WUPC/EAN: 786679094075
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$982.28
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 80A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4866233 |
|---|---|
| MPN | EHD3080W |
| UPC/EAN | 786679094075 |


