Eaton EHD3015VZ04
SKU: CS4866106MPN: EHD3015VZ04UPC/EAN: 782116046119
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,025.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 15A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Optional load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Optional load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4866106 |
|---|---|
| MPN | EHD3015VZ04 |
| UPC/EAN | 782116046119 |


