Eaton EHD1020VZ04
SKU: CS4865892MPN: EHD1020VZ04UPC/EAN: 786679110928
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$256.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Single-pole, 20A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Optional load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Optional load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4865892 |
|---|---|
| MPN | EHD1020VZ04 |
| UPC/EAN | 786679110928 |

