Eaton EHD1020VW
SKU: CS4865891MPN: EHD1020VWUPC/EAN: 786679096345
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$272.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Single-pole, 20A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4865891 |
|---|---|
| MPN | EHD1020VW |
| UPC/EAN | 786679096345 |


