Eaton EHD1015V
SKU: CS4865875MPN: EHD1015VAlternate Part #: 6629C01G04UPC/EAN: 786679077801
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$266.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, EHD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Single-pole, 15A, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EHD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
Specifications
| SKU | CS4865875 |
|---|---|
| MPN | EHD1015V |
| Alternate Part # | 6629C01G04 |
| UPC/EAN | 786679077801 |
