Eaton EHB7D51A1KT0G20000
SKU: CS4865817MPN: EHB7D51A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4768-10052AUPC/EAN: 786689135508
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 7.5A, 2 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 7.5A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Options | bypass run) Auxiliary contacts VFD run fault Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4865817 |
|---|---|
| MPN | EHB7D51A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4768-10052A |
| UPC/EAN | 786689135508 |
