Eaton ECS9823CAL
SKU: CS4861172MPN: ECS9823CALUPC/EAN: 786685620176
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, circuit breaker, NEMA 4 enclosure, 400A/600V R disconnect fuse, 600A breaker, 361A, 460V
Attributes
| Amperage Rating | 361A |
| Circuit Breaker Rating | 600A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 361A max RVSS |
| Style | Circuit breaker |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4861172 |
|---|---|
| MPN | ECS9823CAL |
| UPC/EAN | 786685620176 |
