Eaton ECS9723CAN
SKU: CS4860657MPN: ECS9723CANUPC/EAN: 786685619255
Eaton S611 soft starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton S611 soft starter, Combination reduced voltage, disconnect switch, NEMA 4 enclosure, 600A/600V (R) disconnect fuse, 361A, 460V
Attributes
| Amperage Rating | 361A |
| Coil Voltage | 120V/60 Hz |
| Disconnect Current Rating | 600A/600V |
| Disconnect Fuse Clip Type | Type R |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Size | 361A max RVSS |
| Style | Disconnect switch |
| Type | Combination reduced voltage |
| Voltage Rating | 460 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4860657 |
|---|---|
| MPN | ECS9723CAN |
| UPC/EAN | 786685619255 |
