Eaton ECN1614AAC-R63/D
SKU: CS4858144MPN: ECN1614AAC-R63/DUPC/EAN: 786685452951
Eaton Freedom NEMA enclosed control





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA enclosed control , 110V/50 Hz-120V/60 Hz , NEMA 4X , Combination non-reversing starter—circuit breaker , 7A , Three-phase
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 7A |
| Coil Voltage | 110V/50 Hz-120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Overload Relay | 9-45A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 1 |
| Type | Combination non-reversing starter—circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS4858144 |
|---|---|
| MPN | ECN1614AAC-R63/D |
| UPC/EAN | 786685452951 |



