Eaton ECN1628AAD-R63/D
SKU: CS4858227MPN: ECN1628AAD-R63/DUPC/EAN: 786685453170
Eaton Freedom NEMA enclosed control





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA enclosed control , 110V/50 Hz-120V/60 Hz , NEMA 12 , Combination non-reversing starter—circuit breaker , 9-45A solid-state relay without ground fault , Three-phase
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 15A |
| Coil Voltage | 110V/50 Hz-120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Overload Relay | 9-45A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 2 |
| Type | Combination non-reversing starter—circuit breaker |
Specifications
| SKU | CS4858227 |
|---|---|
| MPN | ECN1628AAD-R63/D |
| UPC/EAN | 786685453170 |



