Eaton ECN0711EAA-R63/D
SKU: CS4857814MPN: ECN0711EAA-R63/DAlternate Part #: 3-4577-0012AUPC/EAN: 786685452128
Eaton Freedom NEMA motor control starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control starter, NEMA 1, Non-combination non-reversing starter, With control power transformer, 9-45A solid-state relay without ground fault, 208V/60 Hz primary, 120V/60 Hz secondary control power transformer
Attributes
| Accessories | With control power transformer |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Relay | 9-45A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 1 |
| System Voltage | 208V/60 Hz primary, 120V/60 Hz secondary control power transformer |
| Type | Non-combination non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4857814 |
|---|---|
| MPN | ECN0711EAA-R63/D |
| Alternate Part # | 3-4577-0012A |
| UPC/EAN | 786685452128 |


