Eaton ECN0711CAA-R63/D
SKU: CS4857798MPN: ECN0711CAA-R63/DAlternate Part #: 3-4577-0006AUPC/EAN: 786685452050
Eaton Freedom NEMA motor control starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom NEMA motor control starter, NEMA 1, Non-combination non-reversing starter, NEMA size 1, 9-45A solid-state relay without ground fault, 460V/60 Hz-440V/50 Hz primary, 120/60-110/50 secondary control power transformer
Attributes
| Accessories | With control power transformer |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Overload Relay | 9-45A solid-state relay without ground fault |
| Phase | Three-phase |
| Size | NEMA size 1 |
| System Voltage | 460V/60 Hz-440V/50 Hz primary, 120/60-110/50 secondary control power transformer |
| Type | Non-combination non-reversing starter |
Specifications
| SKU | CS4857798 |
|---|---|
| MPN | ECN0711CAA-R63/D |
| Alternate Part # | 3-4577-0006A |
| UPC/EAN | 786685452050 |



