Eaton ECL03C2A6A-S3
SKU: CS4856079MPN: ECL03C2A6A-S3Alternate Part #: 84-32768-22UPC/EAN: 786685359120
Eaton CN35 electrically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CN35 electrically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 30 A, NEMA 3R, Painted steel, 45 mm, Six-pole, Electrically held, A202 Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 45 mm |
| Number Of Poles | Six-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination electrically held |
Specifications
| SKU | CS4856079 |
|---|---|
| MPN | ECL03C2A6A-S3 |
| Alternate Part # | 84-32768-22 |
| UPC/EAN | 786685359120 |

