Eaton ECL03B1A4A-S3
SKU: CS4855855MPN: ECL03B1A4A-S3Alternate Part #: 3-4368-0304AUPC/EAN: 786685357706
Eaton CN35 electrically held lighting contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CN35 electrically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 20 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz, 20 A, NEMA 1, Painted steel, 45 mm, Four-pole, Electrically held, A202 Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 20 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 45 mm |
| Number Of Poles | Six-pole |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4855855 |
|---|---|
| MPN | ECL03B1A4A-S3 |
| Alternate Part # | 3-4368-0304A |
| UPC/EAN | 786685357706 |

