Eaton ECL03C1H9A-S3
SKU: CS4856064MPN: ECL03C1H9A-S3Alternate Part #: 84-32762-18UPC/EAN: 786685357997
Eaton CN35 electrically held lighting contactor







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CN35 electrically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 277 V/60 Hz, 30 A, NEMA 1, Painted steel, 45 mm, Nine-pole, Electrically held, A202 Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 277 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 45 mm |
| Number Of Poles | Nine-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination electrically held |
Specifications
| SKU | CS4856064 |
|---|---|
| MPN | ECL03C1H9A-S3 |
| Alternate Part # | 84-32762-18 |
| UPC/EAN | 786685357997 |

