Eaton ECL03B8EBA
SKU: CS4855990MPN: ECL03B8EBAUPC/EAN: 782116140176
Eaton CN35 electrically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton CN35 electrically held lighting contactor, 20 A, 208 V/60 Hz, 20 A, NEMA 12, Painted steel, 45 mm, 12-pole, Electrically held, A202 Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 20 A |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 45 mm |
| Number Of Poles | 12-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination electrically held |
Specifications
| SKU | CS4855990 |
|---|---|
| MPN | ECL03B8EBA |
| UPC/EAN | 782116140176 |
