Eaton ECL03B2EAA
SKU: CS4855936MPN: ECL03B2EAAUPC/EAN: 782116139750
Eaton CN35 electrically held lighting contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton CN35 electrically held lighting contactor, 20 A, 208 V/60 Hz, 20 A, NEMA 3R, Painted steel, 45 mm, Ten-pole, Electrically held, A202 Series, Non-combination electrically held
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 20 A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Frame Size | 45 mm |
| Number Of Poles | 20-pole |
| Operation | Electrically held |
| Series | A202 |
| Type | Non-combination electrically held |
Specifications
| SKU | CS4855936 |
|---|---|
| MPN | ECL03B2EAA |
| UPC/EAN | 782116139750 |
