Eaton ECC04C2H6A-S3
SKU: CS4854994MPN: ECC04C2H6A-S3Alternate Part #: 84-32768-12UPC/EAN: 786685359038
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 277 V/60 Hz, 30 A, NEMA 3R, Painted steel, Six-pole, MECH held and MAG latched, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Stainless steel |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | C30CN |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854994 |
|---|---|
| MPN | ECC04C2H6A-S3 |
| Alternate Part # | 84-32768-12 |
| UPC/EAN | 786685359038 |


