Eaton ECC04C1A5A-S3
SKU: CS4854930MPN: ECC04C1A5A-S3UPC/EAN: 786685358635
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton C30CN mechanically held lighting contactor, HAND/OFF/AUTO selector switch, 30 A, 110 V/50 Hz, 120 V/60 Hz , NEMA 1, Painted steel, Five-pole, MECH held and MAG latched, C30CN Series, Non-combination electrically and mechanically held
Attributes
| Accessories | HAND/OFF/AUTO selector switch |
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 30 A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Six-pole |
| Operation | Mechanically held, magnetically latched |
| Series | C30CN |
| Transformer Type | Standard size control power transformer |
| Type | Non-combination electrically and mechanically held |
Specifications
| SKU | CS4854930 |
|---|---|
| MPN | ECC04C1A5A-S3 |
| UPC/EAN | 786685358635 |


