Eaton EBR-3Z-2B0BA1-B
SKU: CS4854199MPN: EBR-3Z-2B0BA1-BAlternate Part #: 65D1011G04UPC/EAN: 786679194683
Eaton Bus differential relay

$10,345.01
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, Bus differential relay, EBR-3000, 40-250 Vac, 19-300 Vdc, Bus relay, 40-250 Vac, 19-300 Vdc, 8, 6,Feeder 19-300Vdc, 40-250Vac, 10 W / 17 VA, 5 A ac / dc, 50/60 Hz, Projection panel mount, -20° to 60°C
Attributes
| Analog Inputs | 0.0000 |
| Analog Outputs | 0.0000 |
| Application | Feeder |
| Base Relay | EBR-3000 |
| Burden | 10 W / 17 VA |
| Communication | Modbus RTU + DNP3.0 RTU (RS485 / terminals) |
| Contact Rating | 5 A ac / dc |
| Current Sensing Inputs | 1.0000 |
| Digital Inputs | 8.0000 |
| Digital Outputs | 6.0000 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Mounting Method | Projection panel |
| Number Of Inputs | 8 |
| Number Of Outputs | 6 |
| Operating Temperature | -20° to 60°C |
| Power Consumption | 40-250 Vac, 19-300 Vdc |
| Power Supply | 40-250 Vac, 19-300 Vdc |
| Power Supply Range | 19-300Vdc, 40-250Vac |
| Product Category | Bus relay |
| Terminals | Removable |
| Type | Bus differential relay |
| Voltage Sensing Inputs | 0.0000 |
| Zone Selective Interlocking | 0.0000 |
Specifications
| SKU | CS4854199 |
|---|---|
| MPN | EBR-3Z-2B0BA1-B |
| Alternate Part # | 65D1011G04 |
| UPC/EAN | 786679194683 |

