Eaton EBR-3Z-2B0EB1-B
SKU: CS4854227MPN: EBR-3Z-2B0EB1-BAlternate Part #: 65D1011G32UPC/EAN: 786679194805
Eaton Bus differential relay

$11,290.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton, Bus differential relay, EBR-3000, 40-250 Vac, 19-300 Vdc, Bus relay, Profibus-DP (RS485 / D-SUB interface), 40-250 Vac, 19-300 Vdc, 8, 6,Feeder19-300Vdc, 40-250Vac, 10W/17VA, 5A ac/dc, 50/60 Hz, Projection panel mount, -20° to 60°C
Attributes
| Analog Inputs | 0.0000 |
| Analog Outputs | 0.0000 |
| Application | Feeder |
| Base Relay | EBR-3000 |
| Burden | 10 W / 17 VA |
| Communication | Profibus-DP (RS485 / D-SUB interface) |
| Conformal Coating | Conformal Coated Circuit Boards |
| Contact Rating | 5 A ac / dc |
| Current Sensing Inputs | 1.0000 |
| Digital Inputs | 8.0000 |
| Digital Outputs | 6.0000 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Mounting Method | Projection panel |
| Number Of Inputs | 8 |
| Number Of Outputs | 6 |
| Operating Temperature | -20° to 60°C |
| Power Consumption | 40-250 Vac, 19-300 Vdc |
| Power Supply | 40-250 Vac, 19-300 Vdc |
| Power Supply Range | 19-300Vdc, 40-250Vac |
| Product Category | Bus relay |
| Terminals | Removable |
| Type | Bus differential relay |
| Voltage Sensing Inputs | 0.0000 |
| Zone Selective Interlocking | 0.0000 |
Specifications
| SKU | CS4854227 |
|---|---|
| MPN | EBR-3Z-2B0EB1-B |
| Alternate Part # | 65D1011G32 |
| UPC/EAN | 786679194805 |

