Eaton DK3250H08
SKU: CS4851156MPN: DK3250H08UPC/EAN: 782116046065
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, DK, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 250A, 240 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, Line and load, Marine, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | DK |
| Class | Marine |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 10 kAIC at 250 Vdc 65 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 240 Vac, 250 Vdc |