Eaton DK3300Z01
SKU: CS4851172MPN: DK3300Z01UPC/EAN: 786679025291
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, K-frame, DK, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 300A, 240 Vac, 250 Vdc, 65 kAIC at 240 Vac, 10 kAIC at 250 Vdc, TA300K terminals
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | DK |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 10 kAIC at 250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Optional line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 240 Vac, 250 Vdc |