Eaton DG1-34170FB-C54C
SKU: CS4848341MPN: DG1-34170FB-C54CAlternate Part #: 9702-5110-00PUPC/EAN: 786685900698
Product Details
Eaton PowerXL DG1 variable frequency drive, 208-240V input 90 kW 125 Hp CT 3PH 50/60 Hz 170A output IP54/type 12 FR6 LCD Internal EMC filter and DC choke EtherNet, RS-485, BACnet MS/TP, Modbus TCP and RTU ports 2 exp slots Brake chopper
Attributes
| Brake Chopper | Brake chopper |
| Enclosure | IP54/type 12 |
| Frame Size | 6 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| High Overload Ct Amps | 170 A |
| High Overload Ct Hp | 125 hp |
| High Overload Ct Kw | 90 kW |
| Horsepower | 125 hp |
| Input Frequency Range | 50 - 60 Hz |
| Input Voltage | 230 V, 208-240 V(-15%, +10%) |
| Input Voltage Range | 380 - 500 V |
| Internal Dc Choke | Yes |
| Keypad | Included |
| Low Overload Vt Amps | 205 A |
| Low Overload Vt Hp | 150 hp |
| Low Overload Vt Kw | 110 kW |
| Material | Coated board |
| Max Overload | 110% for 1 minute |
| Number Of Slots | 2 expansion slots |
| Output Current Max | 170 A |
| Output Frequency Range | 0 - 400 Hz |
| Phase | Three-phase in, three-phase out |
| Power Consumption | 90 kW |