Eaton DD362FWKW
SKU: CS4848088MPN: DD362FWKWUPC/EAN: 786679177020
Eaton double door single-throw fused safety switch

$3,206.24
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 60 A, NEMA 4X, 304 stainless steel, Class H, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 20, 25/ 30, 50 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4848088 |
|---|---|
| MPN | DD362FWKW |
| UPC/EAN | 786679177020 |
