Eaton DD321FWKW
SKU: CS4847940MPN: DD321FWKWUPC/EAN: 786679177198
Eaton double door single-throw fused safety switch

$2,510.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 30 A, NEMA 4X, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4847940 |
|---|---|
| MPN | DD321FWKW |
| UPC/EAN | 786679177198 |

