Eaton DD324FWKW-00V3
SKU: CS4847991MPN: DD324FWKW-00V3UPC/EAN: 786679173503
Eaton double door single-throw fused safety switch

$9,434.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, Voltage indicator line and load side, 200 A, NEMA 4X, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V), #6-300 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | V indicator line and load side, w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #6 AWG-300 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4847991 |
|---|---|
| MPN | DD324FWKW-00V3 |
| UPC/EAN | 786679173503 |

