Eaton DD324FWKW
SKU: CS4847988MPN: DD324FWKWUPC/EAN: 786679173473
Eaton double door single-throw fused safety switch

$7,062.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 200 A, NEMA 4X, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V), #6-300 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | 304 stainless steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 50, 50/ 125, 150 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Watertight |
| Special Features | w/ window |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Wire Size | #6 AWG-300 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4847988 |
|---|---|
| MPN | DD324FWKW |
| UPC/EAN | 786679173473 |

