Eaton C65DRC315B
SKU: CS4846799MPN: C65DRC315BAlternate Part #: D1C65DRC315BUPC/EAN: 782116483525
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,Reversing contactors, 15–50A, two- and three-pole,Open with DIN rail mounting adapter ,Screw/pressure plate, Three Pole,15A,208–240 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 20 A |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Reversing |
Specifications
| SKU | CS4846799 |
|---|---|
| MPN | C65DRC315B |
| Alternate Part # | D1C65DRC315B |
| UPC/EAN | 782116483525 |
