Eaton C440A1A020SAX
SKU: CS4846421MPN: C440A1A020SAXAlternate Part #: 3-2551-021AUPC/EAN: 786685412368
Eaton C440 electronic overload relay

$252.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, C440 Electronic Overload Relay - NEMA, Separate Mount, 45mm frame, Selectable 10A, Class 10 ,20, 30, Overload 4-20A, Standard
Attributes
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20A |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | Manual Auto |
| Size | Separate Mount |
| Special Features | Standard |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS4846421 |
|---|---|
| MPN | C440A1A020SAX |
| Alternate Part # | 3-2551-021A |
| UPC/EAN | 786685412368 |

