Eaton C3000K3AD
SKU: CS4846018MPN: C3000K3ADUPC/EAN: 786680019760
Eaton Type MTK industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTK, industrial control transformer, pv: 208/277v, taps: none, sv: 120v, 115°c, 3000 va
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTK |
| Modification 1 | Special design |
| Primary Voltage | 208/277 V |
| Secondary Voltage | 120 V |
| Temperature Rating | 115°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 3000 VA |
Specifications
| SKU | CS4846018 |
|---|---|
| MPN | C3000K3AD |
| UPC/EAN | 786680019760 |

