Eaton C25ENF425D
SKU: CS4845690MPN: C25ENF425DUPC/EAN: 782114147535
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 550-600 Vac, 50/50 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 25A,Four-pole, 35A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 550-600 Vac, 50/50 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Resistive Load | 35 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845690 |
|---|---|
| MPN | C25ENF425D |
| UPC/EAN | 782114147535 |


