Eaton C25END430BC
SKU: CS4845674MPN: C25END430BCUPC/EAN: 782114613627
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 1NO, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 30A, Contactor, Four-pole, 40A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Resistive Load | 40 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845674 |
|---|---|
| MPN | C25END430BC |
| UPC/EAN | 782114613627 |



