Eaton C25DND230B-GL
SKU: CS4844279MPN: C25DND230B-GLAlternate Part #: D1C25DND230B-GLUPC/EAN: 786685627526
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Pressure plate quick connect (side-by-side), 550-600 Vac, 50/50 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 30A, Contactor,Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil Voltage | 208-240 Vac, 50-60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame | 15-50 A, two-pole or three-pole |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
Specifications
| SKU | CS4844279 |
|---|---|
| MPN | C25DND230B-GL |
| Alternate Part # | D1C25DND230B-GL |
| UPC/EAN | 786685627526 |


