Eaton C25DNJ350HF
SKU: CS4845254MPN: C25DNJ350HFAlternate Part #: E1C25DNJ350HFUPC/EAN: 782116313532
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 277 Vac, 60Hz, 1NO, Open with metal mounting plate, 50A, Contactor, Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 277 Vac |
| Coil Voltage | 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845254 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350HF |
| Alternate Part # | E1C25DNJ350HF |
| UPC/EAN | 782116313532 |


