Eaton C25DNJ250HK
SKU: CS4845057MPN: C25DNJ250HKAlternate Part #: E1C25DNJ250HKUPC/EAN: 782116312672
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick connect (vertical in-line), 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor,Global listed, D1, Box lugs (posidrive setscrew)
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 277 Vac |
| Coil Voltage | 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 2 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845057 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ250HK |
| Alternate Part # | E1C25DNJ250HK |
| UPC/EAN | 782116312672 |

