Eaton C25DNF340AA
SKU: CS4844813MPN: C25DNF340AAAlternate Part #: E1C25DNF340AAUPC/EAN: 782116311552
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick,Open with metal mounting plate, 15-50A, 2P and 3P, Contactor, Quick connect ,208-240 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Special Features | Global ratings |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844813 |
|---|---|
| MPN | C25DNF340AA |
| Alternate Part # | E1C25DNF340AA |
| UPC/EAN | 782116311552 |





