Eaton C25DNF325T461-GL
SKU: CS4844782MPN: C25DNF325T461-GLUPC/EAN: 786685698861
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, Class T, 600V, 30A, 25A, 24 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and 3P, 25A, Contactor, 3P, 35A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Fuse Block | Class T, 600 V, 30 A |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844782 |
|---|---|
| MPN | C25DNF325T461-GL |
| UPC/EAN | 786685698861 |

