Eaton C25DNE350AB-GL
SKU: CS4844622MPN: C25DNE350AB-GLUPC/EAN: 786685703237
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,Non-reversing contactors and starters ,15–50A, two- and three-pole , Open with metal mounting plate, Box lugs (posidrive setscrew), 12 Vac, 50/60 Hz,Global Listed,Class G, 300V, 60A
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | 1 NC pressure plate |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 65 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844622 |
|---|---|
| MPN | C25DNE350AB-GL |
| UPC/EAN | 786685703237 |


