Eaton C25DNE350AB
SKU: CS4844621MPN: C25DNE350ABAlternate Part #: E1C25DNE350ABUPC/EAN: 782116923748
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,Non-reversing contactors and starters ,15–50A, two- and three-pole , Open with metal mounting plate, Box lugs (posidrive setscrew), 12 Vac, 50/60 Hz,Global Listed,Class G, 300V, 60A ,Global Listed
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844621 |
|---|---|
| MPN | C25DNE350AB |
| Alternate Part # | E1C25DNE350AB |
| UPC/EAN | 782116923748 |

