Eaton C25DGF340A
SKU: CS4843698MPN: C25DGF340AAlternate Part #: D1C25DGF340AUPC/EAN: 782113394282
Eaton definite purpose contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 24 Vdc, NEMA Type 1 Enclosed, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843698 |
|---|---|
| MPN | C25DGF340A |
| Alternate Part # | D1C25DGF340A |
| UPC/EAN | 782113394282 |

