Eaton C25DGF240T
SKU: CS4843695MPN: C25DGF240TAlternate Part #: D1C25DGF240TUPC/EAN: 782113394275
Eaton definite purpose contactor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 12 Vac, 50/60 Hz, NEMA Type 1 Enclosed, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Two-pole, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |