Eaton C25DGA215A
SKU: CS4843601MPN: C25DGA215AAlternate Part #: D1C25DGA215AUPC/EAN: 782113636863
Eaton definite purpose contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, Compact, single-pole w/shunt, 30A, Contactor, Single-pole, 40A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals , Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 15 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Terminals | Binding head screw |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843601 |
|---|---|
| MPN | C25DGA215A |
| Alternate Part # | D1C25DGA215A |
| UPC/EAN | 782113636863 |


