Eaton CHQ240
SKU: CS4839266MPN: CHQ240UPC/EAN: 782113010946
Eaton Classified ¾” thermal magnetic circuit breaker

$37.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
¾” Thermal magnetic circuit breakers,Type CHQ ¾-Inch classified replacement breaker clamshell pack,Ground fault,40 A,10 kAIC,Two-pole,120/240V,CHQ,Common breaker trip,(1) #14-8 AWG, (2) #14-10 AWG Cu/Al,Q30,CHQ,Type CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CHQ |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 30.0000 |
| Special Features | Ground fault |
| Trip Type | Common breaker trip |
| Type | Type CHQ ¾-Inch classified replacement breaker clamshell pack |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | (2) #14-10 AWG Cu/Al (1) #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4839266 |
|---|---|
| MPN | CHQ240 |
| UPC/EAN | 782113010946 |










