Eaton CHQ245
SKU: CS4839268MPN: CHQ245UPC/EAN: 782113010953
Eaton Classified ¾” thermal magnetic circuit breaker

$37.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
¾” Thermal magnetic circuit breakers,Type CHQ ¾-Inch classified replacement breaker clamshell pack,45 A,10 kAIC,Two-pole,120/240V,CHQ,Common breaker trip,(1) #14-8 AWG, (2) #14-10 AWG Cu/Al,Q30,CHQ,Type CH Loadcenters
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Circuit Breaker Type | CH |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Main Circuit Breaker | CHQ |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 30.0000 |
| Special Features | Clamshell pack |
| Trip Type | Common breaker trip |
| Type | Type CHQ ¾-Inch classified replacement breaker clamshell pack |
| Used With | Type CH Loadcenters |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Wire Size | (2) #14-10 AWG Cu/Al (1) #14-8 AWG |
Specifications
| SKU | CS4839268 |
|---|---|
| MPN | CHQ245 |
| UPC/EAN | 782113010953 |










